Mało jest w Internecie materiałów opisujących tą dziedzinę i dlatego pojawił się pomysł stworzenia tego bloga.
Kinezjologia jest (jak mówi wikipedia) gałęzią nauki zajmującą się ruchem. To prawda, choć w rzeczywistości jest to trochę szersza dziedzina korzystająca z dobrodziejstw psychologii, pedagogiki, programowania neurolingwistycznego (NLP), fizjologii, anatomii i neurologii.
Kinezjologia w czystej formie zajmuje się odkrywaniem zależności między ruchem człowieka a jego umysłem. Tym w jaki sposób to, o czym myślimy, przekłada się na to jak się ruszamy. Oraz w drugą stronę. To jak się ruszamy, jak wpływa na nasze myśli, emocje i ogólną kondycję mózgu.
Istotne w kinezjologii jest też badanie wpływu bardzo intensywnego wysiłku na organizm człowieka i jego adaptacji (przystosowywania się) do tych trudnych warunków.
W kolejnych artykułach postaram się rozwinąć temat i objaśnić, czym się różnią różne rodzaje kinezjologii, takie jak kinezjologia edukacyjna, behawioralna, neurokinezjologia, czy też kinezjologia stosowana. Będę pisał też o ćwiczeniach proponowanych przez dra Paula Dennisona i ich skuteczności w pracy terapeutycznej przede wszystkim z dziećmi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz