![]() |
źródło: flickr.com |
W przypadku dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej wszelkie działania terapeutyczne muszą być prowadzone ostrożnie, ale stanowczo. Jako że zaburzenia te łączą się z deficytem uwagi, trzeba skłonić dzieci do ćwiczeń w taki sposób, by ich nie zniechęcić na stałe.
Dobrą, a przede wszystkim skuteczną metoda walki z ADHD jest kinezjologia edukacyjna, model terapii opracowany przez doktora Paula E. Dennisona, amerykańskiego naukowca, który poświęcił się opracowaniu metod łączących wysiłek fizyczny z poprawą kondycji emocjonalnej.
Działania terapeutyczne należy rozpocząć od pracy diagnostycznej, pozwalającej właściwie ocenić jakiego rodzaju ćwiczenia są danemu dziecku potrzebne. W przypadku ADHD warto poświęcić trochę czasu na wypracowanie właściwego modelu, który łączyłby terapię ruchową z grami i zabawą. Dzięki temu wysiłek podczas terapii nie będzie się dziecku kojarzył jedynie z przykrym obowiązkiem.
W terapii zwalczającej ADHD ważnie jest nie tylko odpowiednie dobranie ćwiczeń i proporcji między nimi a inną aktywnością. Równie istotne jest reagowanie na bieżące potrzeby dziecka i korygowanie programu w zależności od sytuacji.
Warto też zdawać sobie sprawę z tego co dziecko lubi, aby elementy rozrywkowe dobrać odpowiednio do jego osobowości. Jeśli lubi muzykę, zajęcia plastyczne czy jakieś konkretne zabawy ruchowe, trzeba włączyć je do terapii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz